پارکت لمینت ونو

پارکت لمینت تیره بهتر است یا روشن ؟

زمان خرید پارکت لمینت همیشه این سوال ایجاد میشود که پارکت لمینت روشن بهتر است یا تیره ؟ یکی از نکات مهم در زیبایی منزل و هر محیط دیگری، انتخاب درست چیدمان عناصر و ترکیب رنگ هایی است که هارمونی خوبی با یکدیگر دارند. افرادی که در انتخاب پارکت لمینت روشن یا تیره دچار سردرگمی شدند بهتر است نکاتی را پیش از خرید خود در نظر داشته باشند تا بهترین گزینه را انتخاب کنند و بودجه خود را به بهترین شکل خرج کنند. ادامه این مقاله از لیاهوم را حتما بخوانید تا بدانید چگونه باید این تصمیم را بگیرید.

رنگ پارکت لمینت روی نور محیط و حتی اندازه فضا هم تاثیر دارد. رنگ ها احساس فضا را تغییر می دهند و باید با دقت بیشتری از آن ها استفاده شود. با انتخاب رنگ مناسب، دکوراسیون داخلی جذاب تر و شیک تر دیده می شود. از نظر اجرای کار  بین تیره یا روشن بودن پارکت لمینت، تفاوتی وجود ندارد اما حس رضایت شما ارتباط کامل با رنگ های به کار رفته در فضا دارد.

مزایای پارکت لمینت روشن

استفاده از لمینت سفید رنگ و یا رنگ های روشن می تواند دکوراسیون داخلی را متحول کند. طراحان با استفاده از تضاد رنگی و هارمونی بین مبلمان و پارکت لمینت، فضا را به طرز شاعرانه ای طراحی می کنند. پارکت لمینت رنگ روشن بهترین انتخاب برای فضای تاریک و کوچک است.  سفید، خاکستری، کرم از پر طرفدارترین رنگ های روشن هستند. همه رنگ ها تنالیته تیره و روشن دارند. رنگ های روشن به دلیل جلوه های بصری فوق العاده ای که دارند، همیشه مورد توجه طراحان بوده اند. برخی از مزایای استفاده از پارکت لمینت روشن در ساختمان اینها هستند:

بزرگتر دیده شدن فضا

اگر خانه ای کوچک و با فضای اندکی در اختیار دارید، می بایست دکوراسیون داخلی را با دقت بیشتری انجام دهید. محدودیت فضا را با استفاده از رنگ های روشن، کم اهمیت کنید. پارکت لمینت روشن فضا را بزرگتر از اندازه واقعی نشان داده و بهترین کفپوش برای منازل کوچک است. رنگ های روشن با ایجاد خطای دید می توانند حس بازتر و بزرگ تر بودن سطوح را القا کنند.

مخفی کردن ایراد بنا

با رنگ مناسب می توان بسیاری از ایرادات بنا را اصلاح کرد. اگر کف ساختمان دارای شکستگی های زیادی است و یا قناسی دارد رنگ کفپوش ها را روشن انتخاب کنید تا توجه را از ایراد بنا بگیرد. پارکت لمینت روشن به کف اتاق حجم می دهد و فضا را بزرگ و بازتر نشان می دهد. از این ویژگی می توانید در طراحی داخلی به طرز فوق العاده ای استفاده ببرید.

اگرچه اندازه کف تغییر نمی کند ولی به نظر می رسد که فضا بزرگ تر است. در ضمن این طراحی در ساحتمان های لوکس و شیک دیده می شود و حس خاص بودن را به همراه دارد. به نظرتان در چنین فضایی، کمی قناسی دیوارها اصلا به چشم می آید؟

روشن شدن منازل کم نور

نور نقش مهمی در دکوراسیون داخلی و طراحی دارد. اگر فضای مورد نظر فاقد نور طبیعی روز است می توانید با انتخاب رنگ روشن، برای پایه طراحی تغییر زیادی ایجاد کنید. در منازل کم نور بهتر است پارکت لمینت روشن را جایگزین کفپوش های تیره کنید و با هزینه ای اندک شاهد تغییر فوق العاده در چشم انداز و فضای داخلی باشید.

نورپردازی روی لمینت رنگ روشن بسیار ساده تر از لمینت های تیره رنگ است و نور در محیط انعکاس بیشتری پیدا می کند. در اتاق هایی که پنجره ندارد و یا پنجره های کوچک وجود دارد می توانید با نصب پارکت لمینت روشن، نور فضا را متعادل تر کنید.

لمینت روشن و گرد و غبار

پارکت لمینت روشن نسبت به پارکت لمینت تیره، کمتر گرد و غبار را نشان می دهد. لمینت های رنگ روشن احساس آرامش، درخشندگی و پاکیزگی را چند برابر می کنند. اگر وقت کافی برای گردگیری و تمیزکاری ندارید، از کفپوش با رنگ مناسب استفاده کنید. ولی لکه ها یک موضوع دیگر است.

پارکت لمینت تیره به وضوح گرد و خاک را نشان می دهد ولی لکه ها در آن دیده نمی شوند. بر عکس در مورد پارکت لمینت روشن قضیه فرق می کند. احتمال لک شدن پارکت لمینت رنگ روشن زیاد است. گاهی حتی رد آب هم روی پارکت ها باقی می ماند.

معایب پارکت لمینت روشن

استفاه از رنگ روشن و به خصوص سفید در طراحی همیشه با تردید همراه بوده است. یکی از معایب اصلی استفاده از پارکت لمینت روشن ، احساس کسالت بار و کم شدن جذابیت محیط است. این مشکل زمانی که هیچ عنصر رنگی دیگری در محیط نباشد، بیشتر دیده می شود. استفاده از عناصر رنگی در کنار رنگ سفید، بهترین شیوه طراحی مدرن است که با دکوراسیون سنتی هم هماهنگی دارد.

اگر دیوارها و سقف سفید است و می خواهید کفپوش ها را نیز از پارکت لمینت روشن و سفید انتخاب کنید، حتما دو یا سه رنگ دیگر را نیز در نظر بگیرید. این رنگ ها را می توانید در پرده اتاق، سرویس مبلمان، عناصر دکوراتیو کوچک و مجسمه های تزئینی و آباژور و … استفاده کنید. به این ترتیب جذابیت فضا چندین برابر بیشتر می شود.

به جای استفاده از پارکت لمینت سفید با مبلمان سفید، از مبلمان تیره و رنگی استفاده کنید. اگر رنگ مبلمان و پارکت را روشن انتخاب کرده اید، از بالشتک های رنگی و مجسمه های کوچک رنگارنگ برای دمیدن روح در فضا استفاده کنید.

پارکت لمینت روشن گرد و غبار را کمتر نشان می دهد ولی لکه ها را به خوبی نمایان می کند. هر گونه لکه کوچک و کمرنگی روی لمینت سفید رنگ به طرز فاجعه باری در معرض دید قرار می گیرد. در نهایت انتخاب بر عهده شماست ولی اگر کودکی در منزل دارید، مراقب لکه های روی پارکت لمینت روشن هم باشید.

وقتی کف ساختمان روشن است فضا بزرگ تر و روشن تر دیده می شود اما این طراحی فضا را کمی سرد و بی روح نشان می دهد. برای رفع این مشکل می توان کمی رنگ را در سایر المان های بزرگ، در نظر گرفت.

اگر از حیوانات خانگی نگهداری می کنید بهتر است رنگ های کمی تیره تر را انتخاب کنید. پارکت لمینت رنگ روشن انتخاب خوبی برای دوستداران حیوانات خانگی نیست. پا کردن لکه ادرار و فضولات از روی کف خیلی سخت تر می شود.

پارکت لمینت روشن برای چه مکان هایی مناسب است؟

انتخاب محل نصب پارکت لمینت اهمیت زیادی دارد. این تایل های محکم و با دوام، مدت زیادی در مکان نمور سالم باقی نمی مانند. پارکت لمینت از 3 یا 4 لایه به هم فشرده تولید شده است. این لایه ها چوب نیستند ولی از فراورده های چوبی نیز در ترکیبات مواد اولیه استفاده شده است. به طور ساده اینکه انواع پارکت لمینت روشن و تیره در برابر آب و رطوبت حساس هستند.

پارکت های مدل جدید با یک لایه ضد اب، روکش شده اند ولی این به معنای ضد آب بودن پارکت نیست. روکش پلیمری می تواند جلوی فرسودگی و خراشیدگی پارکت لمینت را بگیرد و تا حدود زیادی از آسیب رطوبت کم کند. اما به هر حال پارکت لمینت محصولی نیست که در فضای باز یا سرویس بهداشتی، نصب کنید.

وقتی تکلیف محل مشخص شد نوبت به انتخاب رنگ است. تقریبا هیچ محدودیتی در نصب پارکت لمینت روشن وجود ندارد. با این پارکت اتاق پذیرایی رنگ روشن، حس و حال تغییر می کند. اگر نور فضا کم است حتما کفپوش رنگ و رو رفته قدیمی را با یکی از طرح های مدرن و رنگ روشن پارکت لمینت عوض کنید.

پارکت لمینت روشن انتخاب خوبی برای اتاق کودک است زیرا کثیفی را به سادگی نشان می دهد و می توانید آن را تمیز کنید. حفظ بهداشت کفپوش اتاق کودک اهمیت زیادی دارد زیرا کودکان هر چیزی را که به زمین افتاده باشد در دهان می گذارند.

کفپوش اتاق خواب، پارکت های راهرو و راه پله و …. را نیز می توانید از پارکت لمینت روشن انتخاب کنید. نکته مهم این است که همواره هارمونی رنگی در فضا وجود داشته باشد. از ترکیب رنگ های متضاد برای جذابیت محیط کمک بگیرید.

پارکت لمینت مای فلور

نکات مهم در خرید پارکت لمینت روشن

رنگ پارکت ها را هماهنگ با دکوراسیون داخلی انتخاب کنید. این به معنای هم رنگ بودن رنگ لمینت کف ساختمان با رنگ دیوارها و وسایل بزرگ نیست. هماهنگی به مفهوم ایجاد جلوه های بصری بیشتر در دکوراسیون داخلی است. گاهی این هارمونی با تضاد ایجاد می شود. برای مثال پارکت لمینت روشن با مبلمان تیره هماهنگی خوبی دارد. بنابراین نیازی نیست که رنگ مبل و پرده و پارکت ها را روشن انتخاب کنید.

استفاده از رنگ سفید در دکوراسیون داخلی بسیار رایج است. دقت داشته باشید که سفیدی یک دست موجب خستگی چشم شده و آزار دهنده است. از انتخاب پارکت لمینت روشن و سفید در مکان های بسیار بزرگ پرهیز کنید. نصب لمینت های سفید رنگ در اتاق های کوچک و تاریک بسیار ایده خوبی است.

پارکت لمینت روشن شامل طیف وسیعی از رنگ ها می شود. در واقع همه رنگ های موجود دارای تناژ تیره و روشن هستند پس با هر سلیقه ای می توانید تنالیته روشن تر را نیز انتخاب کنید. برای مثال رنگ قهوه ای از تیره تا روشن را شامل می شود. قهوه ای تیره خیلی از سیاه روشن تر است ولی در گروه رنگ های تیره و سنگین قرار دارد. طرح های رنگ روشن قهوه ای نزدیک به کرم رنگ هستند. بهترین معیار برای انتخاب پارکت لمینت روشن یا تیره، توجه به محل است. پارکت ها را بر اساس نور فضا و ابعاد کف انتخاب کنید تا زیبایی و جلوه های بصری بیشتری داشته باشند.

راهنمای انتخاب پارکت لمینت روشن یا تیره

اندازه اتاق

همانطور که میدانید رنگ های تیره برای هر پوششی که استفاده شود، موجب کوچکتر دیده شدن آن میشود. این مساله درمورد پارکت لمینت هم صدق میکند. ممکن است در اتاق هایی که به اندازه کافی فضا دارند خیلی به چشم نیاید اما برای اتاق های کوچک به خوبی حس میشود. برعکس این موضوع هم در رابطه با کفپوش های روشن و بزرگ تر دیده شدن فضا صادق است. پس در انتخاب رنگ کفپوش لمینت حتما مساحت را در نظر داشته باشید.

کاربرد محیط

کاربرد محیط در انتخاب رنگ پارکت لمینت بسیار مهم است و باید دقت کنید که آیا برای یک واحد مسکونی و یا یک واحد تجاری یا اداری کفوش خریداری می کند. معمولا در واحد های اداری و مکان هایی که حالت رسمی دارند نمی توان از رنگ های خارج از عرف استفاده کرد و بیشتر رنگ ها تمایل به سبک کلاسیک و یا نئوکلاسیک دارند. البته در هر دو بازه رنگی روشن و تیره می توانید مدل هایی را انتخاب کنید. پس بهتر است در نظر داشته باشید که برای چه فضایی پارکت را می خرید و چه بازه رنگی در آن بیشتر مورد پسند است.

پارکت لمینت

میزان نور طبیعی در اتاق

رنگ های تیره موجب تاریک شده فضا و کوچک تر نشان دادن آن میشوند. استفاده از رنگ های تیره کفپوش در فصل زمستان برای سالن استراحت موجب آرامش فضا شده در صورتی که استفاده از آن برای اتاق مطالعه گزینه درستی به نظر نمی آید. در عوض کفپوش های روشن در اتاق های نورگیر، مسئله ساز خواهد بود. توصیه میشود برای انتخاب کفپوش های تیره حتما از عناصر روشن استفاده کنید و برعکس.

اگر انتخاب شما کفپوش رنگ تیره است، باید در نظر داشته باشید که نظافت همیشگی هم نکته مهمی در جذابیت آن دارد. بنابراین اگر فرد وسواسی هستید همانطور که پیشتر اشاره شد بهتر است از رنگ های روشن تر بهره مند شوید.

پارکت لمینت تیره بهتره یا روشن ؟

اگر میخواهید وسایل منزل را تغییر دهید، باید برای ایجاد هارمونی مناسب، رنگ کفپوش را هم در نظر داشته باشید. ولی اگر وسایل موجود هستند و می خواهید با کفپوش آنها را هماهنگ کنید، با استفاده از برنامه های آنلاین و یا ایجاد موکاپ از اتاق تان، میتواند به بهترین نتیجه برسید. به طور کلی می توان گفت که با توجه به سلیقه ما ایرانی ها در خرید لوازم خانگی نظیر مبلمان و پرده و…رنگ های روشن معمولا بهترین انتخاب خواهند بود.

مزایای پارکت لمینت تیره

پارکت های تیره رنگ هم طرفداران بسیار زیادی دارند و اگر در محیط مناسب نصب شوند حتی می توانند بسیار بهتر زیبایی خود را به رخ بکشند چرا که طبیعت و ذات رنگ های تیره برعکس رنگ های روشن سبب خسنگی چشم ها نمی شود و همین آرامش بیشتری به بیننده داده و در نتیجه در ناخودگاهش زیبا تر جلوه می کند اما مهم ترین مزیت های پارکت لمینت های تیره عبارت است از :

کمتر نشان دادن کثیفی و لکه ها

رنگ های تیره پارکت لمینت به دلیل اینکه کثیفی را نشان نمیدهد بهترین گزینه برای محل های پر رفت و آمد همچون مطب دکتر و فروشگاه هاست. اما سعی کنید رنگ دیگر آیتم و وسایل موجود در محیط را روشن انتخاب کنید

بهترین انتخاب برای سبک کلاسیک

مدل های تیره رنگ به خصوص خانواده قهوه ای در سبک کلاسیک بهترین گزینه هستند و در صورتی که می خواهید دقتر و یا خانه خود را با دکوری اصیل دیزاین کنید حتما باید سراغ رنگ های تیره بروید و با ست کردنشان با مبل و میز صندلی و..فضا را منحصر به فرد جلوه دهید. بهترین رنگ برای مبلمان های پارکت لمینت تیره، انتخاب رنگ های گرم است که موجب آرامش محیط میشود. در صورتی که رنگ پارکت و مبل ها درست انتخاب نشوند، موجب ازدحام و شلوغ به نظر رسیدن محیط میشود و خستگی چشم را به دنبال دارد.

دیدگاهتان را بنویسید