چرا پارکت چوبی مهندسی شده؟

از زمان اختراع پارکت چوبی مهندسی در دهه 1960، کفپوش های چوبی مهندسی شده از نظر شکل ظاهری و عملکرد بهتر شده اند، و 30 درصد از پارکت چوبی که، امروز در آمریکا فروخته می شود را تشکیل می دهند. امروزه این کفپوش های چوبی با تکنولوژی پیشرفته ای که، هم اکنون وجود دارد، به گونه های مختلف چوبی، جلوه های خاص و ویژه ای میدهند، مانند سطح خراشیده شده دستی، براق، مات، کهنه، سوخته و ده ها نمونه دیگر.

پارکت های چوبی مهندسی به گونه ای طراحی و ساخته شده که، بلافاصله بعد از نصب و چیدمان قابل استفاده است، و شما میتوانید براحتی و اطمینان خاطر روی آنها راه بروید.

یکی دیگر از مزیت ها و برتریهای پارکت چوب مهندسی، نسبت به پارکت چوبی یک تکه سولید SOLID این است که، میتوان از انواع آن در محل هایی که، امکان استفاده از پارکت چوبی جامد SOLID وجود ندارد استفاد کرد.

کفپوش چوبی مهندسی شده، شامل دو یا چند لایه چوب است که، به هم چسبیده و یک پانل تخته ای کامل و واحد را تشکیل می دهند.

به طور معمول، کفپوش چوبی مهندسی شده از یک لایه نازک(روکش) از چوب گرانتر که، به یک هسته ساخته شده از چوب ارزان تر متصل شده استفاده می کند. پایداری بیشتر چوب مهندسی شده، با اجرای هر لایه در زاویه 90 درجه نسبت به لایه فوق حاصل می شود. این پایداری آن را به یک محصول جهانی، محبوب و پر طرف دار تبدیل کرده است، که می توان از انواع آن در کاربریهای مختلف استفاده کرد.

پارکت لمینت و کفپوش وینیل، اغلب با کف چوبی مهندسی (پارکت چوبی) اشتباه گرفته می شوند، اما اینگونه نیست.

پارکت لمینت از تصویر چوب در سطح خود استفاده می کند، و کفپوش وینیل (پارکت پلاستیکی) از جنس نوعی پلاستیک است که، مانند الوار چوب طراحی و تولید شده است.

پارکت چوب مهندسی متداول ترین کفپوش چوبی در اروپا و آمریکا میباشد.

نصب آسان:

پارکت چوبی مهندسی شده بگونه ای طراحی و تولید شده که، براحتی قابل نصب و چیدمان در مدلهای مختلف میباشد. برخی از تولید کنندگان از سیستم  DIY (خودتان آن را انجام دهید) استفاده میکنند.

  • برخی از انواع این کفپوش های چوبی را نیز میتوان، هم بصورت شناور و هم باچسب مخصوص نصب کرد.
  • استفاده از سیستم کلیکCLICK و یا بصورت GT فاق و زبانه

مقرون بصرفه:

هزینه انجام شده برای پارکت چوبی مهندسی شده شاید، قدری بیشتر از انواع مشابه آن باشد، ولیکن شما این هزینه مضاعف را در طول مدت استفاده از موارد ذیل پس خواهید گرفت.

  • نصب آسان و ارزان.
  • عدم نیاز به رنگ آمیزی پس از نصب.
  • نگهداری آسان و راحت.
  • قابلیت تعویض و تعمیر آسان.
  • و موارد دیگر…..

تمیزکردن آسان و راحت

برای تمیز نگه داشتن این نوع از کفپوش چوبی کافیست، با یک طی مخصوص و مایع تمیز کننده توصیه شده توسط تولید کننده، سطح کفپوش تمیز شود.

نگهداری از پارکت چوب مهندسی

نگهداری از پارکت چوب مهندسی بسیار راحت میباشد، چون که اکثر تولید کنندگان گارانتی 10 تا 30 سال، برای سایش طبیعی روکش و ضمانت مادام العمر، برای محصولات خود ارائه میدهند.

مناسب برای سیستم گرمایش از کف

برخلاف پارکت چوبی جامد یا سولیدSOLID، از پارکت چوبی مهندسی براحتی میتوان بر روی سیستم های گرمابش از کف، استفاده نمود.

از پارکت چوبی مهندسی شده در کجا نباید استفاده کرد.

هرچند کفپوش چوب مهندسی شده در بسیار از موارد بهتر از پارکت چوبی جامد SOLID، میباشد، و عملکردی بهتری دارد، ولی محدودیت هایی نیز دارد. از این نوع پارکت چوب طبیعی نباید در حمام،  یا محل قراردادن ماشین لباسشوئی که، احتمال ریزش آب وجود دارد و آشپزخانه هایی که، شستشو و ریزش آب زیاد است استفاده کرد.

خوب ، بهتر ، بهترین

کفپوش چوبی مهندسی تنوع بسیار دارد بنابراین دارای قیمت های متفاوتی نیز میباشد. از مهمترین موارد در تعیین کیفیت و قیمت کفپوش چوبی مهندسی، کیفیت و ضخامت “لایه سایش” یا سطح بالای چوب میباشد. تعداد لایه ها و نوع چوب روکش شده، و تعداد عملیات انجام شده بر روی چوب اصلی روکش شده، finish coats همه در قیمت و ضمانت کالا تأثیر دارند. به طور معمول، هرچه تعداد لایه ها بیشتر باشد، بهتر است.

ذیلا”، چگونگی سه کلاس معمول از پارکت چوبی مهندسی را ببینید.

خوب: ساخت 3 لایه، لایه سایش 1-2 میلی متر، عملیات پایانی finish coats 5 مرحله، 10 تا 15 سال گارانتی، ¼ اینچ ضخامت. گزینه های محدود شده به گونه های معمول، مانند بلوط OAK یا چوب درخت زبان گنجشک ASH میباشد.

بهتر: 5 لایه، لایه سایش 2-3 میلی متر، عملیات پایانی finish coats 7 مرحله، 15 تا 25 سال گارانتی، ¼ اینچ ضخامت. گونه های معمول مانند گیلاس، راش و برخی از چوب های دیگر.

بهترین: 7-9 لایه یا بیشتر، لایه سایش بیشتر از 3 میلی متر، که می تواند دو یا چند بار سمباده کاری شود. عملیات پایانی finish coats 9 مرحله، گارانتی 25 ساله، ضخامت 5/8 اینچ، گسترده ترین انتخاب گونه های چوب، که قابلیت انواع فراوری ها رادارند، مانند ایجاد طرح های مختلف برروی سطح چوب.

چرا سختی چوب مهم است؟

هرچه لایه بالایی پارکت چوبی سخت تر باشد، مقاومت آن در مقابل فرورفتگی بیشتر خواهد بود، و ظاهر آن همیشه جلوه ای ویژه خواهد داشت. اما سختی چوب تنها عاملی نیست، که باید در نظر گرفته شود. بعد از چند سال استفاده چوب هایی با طرح ساده تر، مانند افرا، ایرادات را زودتر و بیشتر از چوب های نرمتر با طرح های زیاد، مانند بلوط قرمز، نشان می دهند.

همچنین کفپوش های چوبی با براقیت کم، یا بدون براقیت در پنهان کردن خراش و سایش، بهتر عمل میکنند.

آیا می توان پارکت چوبی مهندسی شده را تعمیرکرد؟

بله، کف هایی با لایه سایشی کمتر از 2 میلی متر، ضخامت را حداقل یک بار میتوان ساب (سمباده) زده، و دوباره رنگ آمیزی نمود. پارکت هایی با لایه رویی ضخیم تر می توانند، دقیقاً مانند چوب جامد SOLID برای چند بار سنباده زده و رنگ آمیزی شوند، همچنین این امکان را می دهد که، خراش ها و فرورفتگی های عمیق تری را که، در طول سالیان ایجاد گردیده را پاک کنید. به عنوان مثال، یک کفپوش چوب مهندسی، با یک صفحه 3 میلی متر، می تواند دو بار سمباده خورده و رنگ گردد.