پارکت تمام چوب طبیعی سالید وود

امروزه پوشش کف پارکت یکی از بهترین پوشش های موجود می باشد. پارکت از جلوه زیبا ، توام با دوام و قیمت مناسب برخوردار است.

قبل از خرید پوشش کف پارکت به سوالات ذیل که اکثر خریداران از ما سوال می نمایند توجه نماید:

کفپوش پارکت چگونه ساخته می شوند ؟
کفپوش پارکت از یک لایه چوب هاردوود تشکیل شده است. قسمت زیر و روی پارکت از یک جنس چوب هست. مثلا بلوط. این پارکت ها از قطعه قطعه کردن تنه درختان جنگل های پهن برگ تولید میشود. درختان بعد از قطعه و پوست کنی و به الوار و تخته تبدیل شدن، به مدت چند روز در دستگاه های چوب خشک کنی رفته تا رطوبت آن کاهش یابد و سپس به یارد آمده و از طریق چوب دستک رطوبتش به 7% برسد. سپس به خط تولید رفته و تبدیل به قطعات پارکت می شود.

در چه بخش های از خانه می توان از پوشش پارکت استفاده نمود ؟
پارکت چوبی را می توان در کف های سالم، تمیز، خشک و صاف استفاده نمود. از پارکت می توان برای پوشاندن کف های سنگی، سرامیکی، موزائیکی استفاده نمود.

آیا پوشش های کف پارکت برای خانه های دارای حیوانات خانگی مناسب می باشند ؟
پارکت چوبی گزینه بسیار مناسبی برای خانه های دارای حیوانات خانگی می باشد. ناخن حیوانات خانگی قادر به خراش پارکت نمی باشند، لکن بهتر است همواره ناخن حیوانات خانگی خود را پیرایش کنید و با ریختن مایعات از بدن آنها ، سریعا کفپوش را خشک کرد.

آیا صدمات وارده به پارکت قابل تعمیر می باشند ؟
تنها کفپوشی که قابل تعمیر است نه تعویض پارکت های چوبی می باشد.

با توجه به تنوع بسیار زیاد در طرح و رنگ پارکت برای خرید باید از کجا شروع نمود ؟
ابتدا گزینه های طراحی چون رنگ، الگوها ، عملکرد مکان مورد نظر و کیفیت را مد نظر قرار دهید . در پایان نیز به عامل قیمت توجه نماید. علاوه بر این می توانید از نظرات طراحان حرفه ای نیز بهره مند شوید .

پوشش کف پارکت انعطاف پذیر چیست ؟
در نصب پارکت از هیچ میخ و پیچی استفاده نمی شود لذا این پوشش کف از انعطاف پذیری بالای برای تغییر و تعمیر برخوردار است. علاوه بر این نصب و جمع آوری پارکت چوبی ضمن داشتن کمترین مزاحمت برای ساکنین ساختمان دارای صرفه اقتصادی بالای می باشد.

بهترین راه نگهداری از پارکت لمینت چیست ؟
برای نگهداری ازپارکت می توان از تی های بسیار نرم میکرو فایبر به همراه لوازم اختصاصی در صورت لزوم استفاده نمود. از طرفی با قرار دادن قالیچه در ورودی خانه، قراردادن پد در زیر مبلمان مانع از وارد آمدن فرورفتگی در آنها شد.

عمر پوشش کف پارکت چوبی چقدر می باشد ؟
عمر پوشش های کف لمینت بین 20 تا 30 سال بسته به نوع نگهداری از آنها متغیر می باشد. در واقع مانند بسیاری از لوازم موجود در خانه با توجه به دوام بالای لمینت ، عمر آن بستگی کاملی به نوع استفاده و نگهداری افراد از انها دارد.

تفاوت پارکت و لمینیت

پارکت چیست؟

تکه چوبهای هستند که بصورت طبیعی از تنه ای درختان با ابعادکوچک(0.05*0.12 و0.08*0.14) و بزرگ(2*0.25 و 1.30 * 0.20) با ضخامت (0.01 و 0.015 ) بریده می شوند و در کف کنار هم بصورت یکپارچه با چسب چوب چسبانده میشوند و در انتهای کار با دستگاه ساب زن صیقل داده میشوند وسپس با لاک چوب و تینر فوری سطح آن را رنگ می کنند .

لمینیت چیست ؟

تکه چوبهای فن آوری شده از کارتن های بازیافت شده (MDF) یا از براده خالص چوب(HDF) با ابعاد استاندارد (1.215*0.195 ، 1.215 *0.175 ) با ضخامت ( 0.08 و 0.12 ) میباشد که در زیر چوب لایه سرامیکی جهت جلوگیری از نفود آب و حشرات پرس می شود ودر چهار طرف دارای قفلهای چوبی قابل کیلیک بصورت نر و ماده و در لایه روی آن کاغذ دکوراتیو در شکلهای مختلف و لایه شیشه ای پلی اورتون برای محافظت از نفود آّب و خط وخش پرس میگردد ، نصب در لمینیت بسیار آسان وسریع می باشد و حتی امکان جمع آوری و نصب مجدد را دارد . 

دلایل و مزایای انتخاب پارکت

امروزه محبوبیت پارکت چوبی بر کسی پوشیده نیست .پارکت چوبی دارای مزایایی نسبت به دیگر پوشش ها کف می باشد که به شرح ذیل می باشد :
1- صرفه اقتصادی
پارکت چوبی نسبت به دیگر پوشش های کف ، با توجه به عمر بالا، صرفه اقتصادی بیشتری دارد.
2- دوام بالا
پارکت مانند سایر پوشش های کف، فناناپذیر می باشد و کاملا با دوام می باشد .
3- مقاومت در مقابل تغییر رنگ و کم رنگ شدن
پارکت چوبی در مقابل تغییر رنگ مقاوم می باشند.

5- جلوه واقعگرایانه بی نظیر
پارکت چوبی جلوه واقعگرایانه بینظیری را در ذهن پدید می آورد.
7- قابلیت تغییر رنگ
برخلاف دیگر پوشش ها، پارکت چوبی را می توان هر چند سال به رنگ های دلخواه در آورد
8- نگهداری آسان
برای نگهداری پارکت چوبی کافی است از یک تی میکروفایبر و اسپری شیشه شوی اسفاده نماید.

 

چگونگی انتخاب ضخامت پارکت چوبی

ضخامت پارکت چوبی به میلیمتر اندازه گیری می شود. از سوالاتی که بارها از ما پرسیده می شود این است که آیا ضخامت پارکت چوبی عاملی برای دوام بالای آن می باشد ؟
در پاسخ باید گفت لزوما ضخامت پارکت چوبی عاملی برای دوام بالای آن نمی باشد و توجه صرف به ان صحیح نمی باشد، بلکه دانسیته چوب، مقاومت بر طول و عرض چوب، مقاومت مکانیکی، فیزیکی و شیمایی چوب بکار رفته در تولید پارکت عامل بسیار مهمی برای دوام بالای آن می باشد. البته باید توجه نمود که مقاومت در برابر ضربات وارده به پارکت بستگی کاملی به ضخامت پارکت دارد. 

پارکت های با ضخامت بالا دارای مزایایی به شرح ذیل می باشند :
1- مناسب بودن برای سطوح دارای ترازی کم .
2- فراهم آوردن آکوستیک بهتر
در صورتی که علاقه زیادی به موسیقی دارید و از سیستم های صوتی حرفه ای استفاده می نماید بهتر است از پارکت های ضخیم تر استفاده نماید.
3- مقاومت بهتر در مقابل ضربات وارده.

 

استانداردهای موجود در ضخامت پارکت
6 استاندارد برای ضخامت لمینت وجود دارد :
8 میلیمتر
10 میلیمتر
15 میلیمتر
16 میلیمتر
18 میلیمتر
20 میلیمتر

بهترین توصیه برای انتخاب ضخامت پارکت چیست ؟
طبق آزمایشات انجام شده توسط شرکتهای مطرح تولید کننده پارکت، پارکت های ضخیم تر بهتر می باشند. لکن در خرید نباید ضخامت را قربانی کیفیت مواد و تکنولوژِی بکار رفته نمود بطوریکه خرید پارکت با تکنولوژی تولید بهتر به مراتب بهتر از خرید پارکت ضخیم با تکنولوژی تولید ضعیف می باشد.

نگهداری از پارکت بعد از نصب


برای پاک نمودن سطح پارکت چوبی باید از یک تی میکرو فایبر و در صورت لزوم از اسپری شیشه شوی استفاده نمود . از اسپری نمودن آب و دیگر ترکیبات بر روی پارکت باید اجتناب نمود و این امر باید بروی سطح تی میکرو فایبر صورت پذیرد.
بایدها و نبایدهای نگهداری پارکت چوبی
برای پاک کردن پارکت چوبی از مواد شوینده و صابون استفاده نکنید.
ترکیب آب و سرکه برای پاک نمودن سطوح پارکت چوبی بصورت دوره ای مناسب می باشد.
از مواد پاک کننده سطوح که زبر و خشن می باشند اسفاده ننماید.
از سایدن سطوح خوداری نمایید.
برای پاک کردن پارکت چوبی از بخار شوها استفاده ننماید.
از تی های کاملا خیس برای پاک کردن پارکت چوبی استفاده ننماید.
در هنگام جارو زدن از ابزار مناسب جارو برقی برای این سطوح استفاده نماید.
در صورت ریختن پارافین مایع شمع بروی پارکت چوبی ابتدا منتطر شوید تا این ماده به حالت جامد در بیاید و سپس ان را با یک تکه مقوا یا پلاستیک جمع نماید و در صورت نیاز با یک حوله آغشته به اندکی الکل سفید رد آن را نیز پاک نماید تماس.
ریختن آب زیاد بر روی پوشش کف پارکت
از جمله حوادثی که ممکن است در منازل رخ دهد ، ریختن مایعات در مقایر بالا بر روی پارکت چوبی می باشد . علیرغم اینکه پوشش پارکت چوبی دارای مقاومت خوبی نسبت به آب می باشد لکن باید از نفوذ آب به زیر این پوشش جلوگیری به عمل آورد و در صورت ریختن آب در حجم بالا باید سریعا از یک هوله بزرگ برای جمع اوری آب استفاده نمود. برای مقادیر کم می توان از تی های میکرو فایبر استفاده نمود.

اما صحبت از کیفیت پارکت شد. چه مسائلی در این زمینه ملاک است؟ چرا کیفیت پارکت مهم است؟ 
 در پاسخ بد نیست بدانید مسئله کفپوش خانه مسئله ای بسیار مهم و حساس است. چرا که علاوه بر زیبایی و طراوت خاصی که به محیط خانه و یا محل کار می دهد، در صورتی که از جنس چوب مناسبی ساخته شده و همچنین کیفیت ساخت آن مناسب باشد، در برابر آسیب های احتمالی مقاوم تر است و دوام بیشتری دارد. 
مسلما کمتر کسی دوست دارد که هر چند سال یکبار اقدام به تعویض مجدد کفپوش های خانه (یا محل کار خود) کند. این کار علاوه بر هزینه، موجب اتلاف وقت آن شخص نیز می شود. آن هم در دنیایی که به گفته قدیمی ها: “وقت طلاست”
خب پس راه حل چیست؟ چه کار کنیم که نیازی به تعویض کفپوش خانه هر چند وقت یکبار نداشته باشیم؟ چه پارکتی چوبی استفاده کنیم؟
بنا به دلایل متعددی (مانند تنوع رنگ، سایز، جنس مناسب چوب، زیبایی خیره کننده و امکان هماهنگ کردن با رنگ در و دیوار و دکوراسیون منزل) استفاده از پارکت های چوبی بسیار به صرفه و مناسب است. اما فراموش نکنید که پارکت های چوبی هم انواع مختلفی دارند و از جنس چوب های مختلف و همچنین توسط شرکت ها و کارخانجات مختلفی در سطح جهان تولید می شوند. تولید و ساخت این محصول هم با استفاده از چوب درختان مقاومی است که برای این کار از آنها استفاده می شود مانند چوب راش، افرا، بلوط و غیره. 
از طرف دیگر در طول دهه های گذشته شرکت های مختلفی هم اقدام به ساخت پارکت کرده اند اما همه آنها نتوانسته اند محصول با کیفیت و با دوامی را به مشتریان ارائه دهند.
در حقیقت، کیفیت پارکت وابسته به موارد متعددی است. از جمله:
– ضریب ساییدگی
– چگونگی نصب تایل ها (از طریق چسب یا کلیک)
– تنوع رنگ و سایز 
– نوع مهندسی (engineer wood) یا قدیمی (solid wood)
– مقاومت در برابر آب، رطوبت، گرما و نور
– ساخته شدن و یا نشدن از چوب یک درخت بطور کامل (پلانک) 
– تکنولوژی بکار رفته در ساخت پارکت (مثلا vintage)
سابقا بیشتر پارکت های چوبی موجود در بازار از نوع Solid Wood بودند که قیمت بالا و کیفیتی خوب داشتند و در برخی از مدلهای آنها نیاز بود که هر چند سال یکبار سطح پارکت، پولیش زده شود. اما با ورود پارکت های چوب مهندسی یا engineer wood به بازار، هم قیمت پایین تر آمد و هم کیفیت پارکت ها و نصب آنها ساده تر و سریع تر شد. البته معمولا از چسب های با دوام و محکم برای نصب پارکت های چوبی استفاده می شد و تایل های مستطیلی شکل پارکت چوبی را در کنار هم یک به یک می چسباندند تا سطح کفپوش کاملا یکدست و بخش های مختلف آن به هم کاملا بچسبند.

پارکت یا سرامیک؟ کدام یک برای کف بهتر است؟

زمان انتخاب بین سرامیک و پارکت باید به این توجه داشت که برای چه محیطی کفپوش میخواهیم وکدام ویژگی‌ها مهم‌تر است. مثلا پارکت زیبایی خاص خودش را دارد و در کنار آن نیاز به مراقبت کمتری نسبت به سرامیک می خواهد. همچنین میزان رفت و آمد روی سطح و رطوبت محیطی که کفپوش قرار است استفاده شود بسیار مهم است. توصیه می‌شود برای محیط هایی که زیبایی مد نظر است و میزان تردد بالا داشته از پارکت چوبی و در جاهایی که نیاز به تمیزکاری مداوم و آب‌ریزی دارند، از سرامیک استفاده شود.
هزینه اولیه و نگهداری هم یکی از اصلی ترین معیارهای انتخاب می باشد که باید توجه گردد. به طور کلی هزینه خرید و نگهداری پارکت بالاتر از سرامیک هست اما در مقیاس اجرای لوکس، پارکتهای چوبی با تنوع ظاهری و نیز قیمت‌های بالاتر از نیز وجود دارد. 

logo

اطلاعات تماس با لیاهوم