پارکت تمام چوب

پارکت چوبی و انواع آن – پارکت تمام چوب

پارکت چوبی و انواع آن – پارکت تمام چوب

پارکت چوبی به دو خانواده پارکت تمام چوب و پارکت مهندسی تقسیم می شود. البته نوع مهندسی هم تمام چوب است ولی بدلیل روش ساخت آن به آن پارکت مهندسی میگویند. تایل پارکت تمام چوب از یک چوب یک تکه بدست می آید در صورتیکه در پارکت مهندسی شده لایه های چوب به یکدیگر پرس میشوند.

معمولا چوب استفاده شده در لایه فوقانی پارکت مهندسی با لایه های زیرین متفاوت است. در خانواده پارکت مهندسی وقتی گفته میشود پارکت گردو منظور آن است که لایه فوقانی آن با چوب گردو ساخته شده است. در صورتیکه در خانواده پارکت تمام چوب وقتی گفته میشود پارکت بلوط یا پارکت راش، منظور آن است که کل چوب آن با چوب بلوط یا چوب راش ساخته شده است. در ادامه دو دسته پارکتهای چوبی را بررسی میکنیم. لیاهوم پارکت تفاوتهای انواع پارکت چوبی را در مقاله زیر بصورت کامل شرح داده است.

پارکت تمام چوب مهندسی

مقایسه پارکت چوبی مهندسی و پارکت تمام چوب

عوام به اشتباه تصور میکنند که پارکت تمام چوب زیباتر از پارکت چوبی مهندسی شده است. در حقیقت پارکت مهندسی نیز تمام چوب است با این تفاوت که ایرادات  و معایب پارکت تمام چوب را ندارد. مثلا در مکانهای زیر نمیتوانید از پارکت تمام چوب استفاده کنید. در حالیکه پارکت چوبی مهندسی کاملا جوابگو میباشد:

 • محیطهای با رطوبت بالا مانند شمال ایران
 • زیرزمین منازل
 • جاهایی که سیستم گرمایش از کف دارند.
 • محیطهایی که رطوبت یا دما بصورت ناگهانی تغییر میکند. مانند برخی مناطق کویری ایران

چوب مورد استفاده در پارکت چوبی

 • پارکت چوبی بلوط

این پارکت رایجترین نوع پارکت در ایران (و حتی شاید در جهان) است که در دو دسته بلوط قرمز و بلوط سفید یا همان شاه بلوط تولید میشود. با توجه به ممنوعیت استفاده از بلوط ایرانی، چوب بلوط از خارج وارد میشود. پارکت بلوط ظاهری گرم و زیبا دارد که مطابق با سلیقه هر طراحی میباشد. نصب پارکت چوبی بلوط هم در حالت تمام چوب و هم پارکت مهندسی نیازمند تخصص و تجربه ریاد است.

مزایای پارکت چوبی بلوط: مقاومت نسبتا بالا در برابر خراش و ساییدگی

مشخصات ظاهری و کاربردی پارکت سه لایه مهندسی شده

پارکت های سه لایه مهندسی شده از لحاظ ظاهری دارای رنگ و طرح های بسیار متنوعی بوده که نیاز سلیقه های افراد خوش ذوق و اصیل را برآورده میکند. از دیگر فواید پارکت های سه لایه مهندسی شده، نظافت آسان و راحت آن بوسیله ی یک دستمال بوده که این موضوع باعث جلب توجه بانوان خانه دار شده است. امکان انتقال و جابجایی در پارکت ها از دیگر محاسن این محصول خارق العاده می باشد که بیشتر مورد توجه افرادی است که قصد خرید و فروش آپارتمان های خود را دارند.

پارکت های بلوط و زبان گنجشک و گردو و راش و افرا، از معروف ترین و با کیفیت ترین انواع پارکت های سه لایه مهندسی شده می باشد که از لحاظ نقوش و رنگ بندی دارای تنوع بسیار بالایی می باشند.

پارکت تمام چوب طبیعی سالید وود

مزایای پارکت چوبی

 1. با استفاده از پارکت های چوبی  میتوان حس گرم و لذت بخش طبیعت را به خانه آورد.
 2. پارکت های چوبی عایق بسیار مناسبی برای حرارت و صدا هستند و از بسیاری از کفپوشهای دیگر برترند.
 3. پارکت های چوبی مقاومت بیشتری نسبت به ضربه (در مقایسه با سنگ یا سرامیک) دارند.
 4. در بسیاری از مواقع امکان جمع کردن پارکت های چوبی و استفاده مجدد آن وجود دارد.
 5. پارکت های چوبی تقریبا 50 سال عمر میکنند.
 1. وزن پارکت های چوبی نسبت به سایر کفپوشها متر است که جهت کاهش وزن مرده ساختمان عامل مهمی است.
 2. نصب پارکت چوبی و تمیز بودن عملیات نصب پارکت از مزایای دیگر این نوع کفپوش نسبت به کفپوشهای دیگر مانند سنگ است.
 3. در بسیاری از مواقع منشا طبیعی چوب موجود در پارکت های چوبی باعث باعث میشود که برای افراد و یا کودکانی که آلرژی دارند گزینه بهتری باشد.

سالید وود چیست؟

سالید وود (solid wood)  یا پارکت تمام چوب که نوعی کفپوش است از صفحات چوبی یکپارچه ساخته شده است. این پارکت ها برخلاف پارکت های مهندسی ساختار تک لایه ای دارند . هر یک از صفحات سالید بخشی از تخته های چوبی(الوار) هستند که پروفیل های آن به صورت جداگانه برش و سطح آن ها پولیش داده شده است. برای نصب پارکت های تمام چوب یا سالید از روش کام و زبانه استفاده می شود . صفحات چوبی سالید را می توان از چوب های گوناگون و ضخامت های مختلف تولید کرد .

دیدگاهتان را بنویسید